Поставянето на зъбни импланти, моделирани с помощта на CAD/CAM система, позволява на пациентите да възстановят липсващите зъби в рамките само на няколко дни
Много от нашите пациенти смятат комплексното възстановяване с дентални импланти и тяхното незабавно натоварване с керамични коронки или мостове в едно посещение за научна фантастика, която не е приложима на практика.
Революционните открития при CAD/CAM технологиите дават множество възможности да се проведе лечение на едно съвсем ново равнище, което е без аналог на пазара.
Поставянето на зъбни импланти е процедура, която позволява на пациентите да възстановят липсващите зъби в рамките само на няколко дни.
Зъбният имплант е изработен от алопластичен материал, който по хирургичен път (чрез имплантологичен водач) се поставя в челюстните кости, като замества липсващите зъби и напълно възстановява техните функции (дъвкателни и фонетични).
В 20-годишната си практика нашият имплантологичен екип е поставил различни видове зъбни импланти. Доказано, човешкият организъм приема и се приспособява към различни видове зъбни импланти (базални импланти, класически или винтови зъбни импланти), които частично или напълно заместват естествените зъби и изпълняваните от тях функции.
Зъбните импланти са изработени от материали, които не предизвикват имунни или токсични реакции.
Имплантологията като наука заема все по-голям дял от денталната медицина. Именно това бурно развитие разгърна различни методи, които да осигурят максимален комфорт за пациентите избрали този тип лечение.
CAD/CAM в денталната имплантация
CAD-CAM системата е изцяло дигитализиран дизайн на зъбните редици. С нейна помощ могат да се създават персонализирани 3D коронки и зъбни мостове, които да съвпаднат перфектно с индивидуалните особености на пациента.
С точността и надеждността на съвременните производствени процеси на CAD-CAM системата, се постига удивителна точност при сканирането на устната кухина, което помага при изработването на индивидуалните протетични конструкции.
CAD-CAM системата съдържа множество триизмерни данни, показва постижимото и неговите граници.
Дигиталната стоматология играе решаваща роля при комуникацията между лекар и пациент, тъй като пациентът може да придобие ясна и точна представа за предстоящото лечение.
Технологията отговаря на множество въпроси, като това, каква е функционалността на протетичната конструкция и каква е тяхната гаранция във времето.
В дентални клиники Медстом избрахме CAD-CAM технологията, за да затворим кръга между пациент, стоматолог и зъботехническа лаборатория.
Старите методи за възстановяване на зъбите, все още се използват, а именно чрез изпращане на отпечатъците в зъботехнически лаборатории за изработка. При този метод често се случва, че моделът може да не е достатъчно точен и да се наложи отново да се върне в зъботехническата лаборатория за корекция и/или да се доработва на място от стоматолога. Това е свързано с неудобства за пациента, както и с няколкократното му посещение до кабинета на зъболекаря.
Клиничен план на лечението:
- Възраст при първото посещение: 18 години;
- Първо посещение: 20 ноември 2020 год.;
- Завършване на активното лечение: 25 ноември 2020 г.
Въведение и предистория:
18-годишният пациент постъпва в дентални клиники Медстом, след претърпян инцидент, който е довел до тежка фрактура на горните фронтални зъби - 21 и 11.
Пациентът се намира в добро общо състояние, няма общи заболявания или придружаващи алергии.
При първото си посещение в клиниката пациентът се оплака от външния вид на зъбите си, като пожела да ги възстанови с висока естетика и функционалност.
Статус преди лечението:
- Липсват зъби 21 и 11.
- Здраво остатъчно съзъбие;
- Липса на изтриване или абразия.
Пародонт:
- Задоволителна устна хигиена и отстраняване на плака;
- Липсват данни за фрактура на алвеоларния гребен или челюстта;
- Единични области с леко възпалена гингива;
- Здрав и стабилен пародонт с минимално образуване на джобове;
- Липса на подвижни зъби;
- Интактни функционални джобове.
Рентгеново изследване:
- Добро костно ниво;
- Наличие на корени на зъби 21 и 11.
- Липса на кариеси.
Диагноза и прогноза при лечението:
- Здрав пародонт;
- Много добра прогноза за всички зъби.
Активно клинично лечение:
От направената панорамна рентгенография се установява наличие на дълбоко фрактурирани зъби 21 и 11.
Лечението започна с екстракция на двата корена на зъби 21 и 11, ревизия на екстракционната рана и нейното зашиване.
За да се възстанови дъвкателната функция и естетическия вид на пациента възможно най-бързо, нашият екип прецени, че поставянето на базални имедиатни импланти е най-доброто решение в конкретния случай.
Още при първото посещение стана ясно, че случаят на пациента е изключително деликатен, а причината е във възрастта и това, какво влияние би оказало лечението на цялостното му самочувствие.
Екипът ни отдели нужното време в планиране на лечението, за да подобрим външния вид на пациента и да възвърнем неговото самочувствие.
В следващото посещение извършихме цялостен преглед и изготвихме фото документация. Накрая насрочихме посещение за провеждане на клинична орална хирургия за поставяне на двата импланта в челюстта.
Базалните импланти бяха поставени в челюстната кост след три дни. Избрахме базални компресивни импланти (TPG), които позволяват незабавно натоварване с протетична конструкция. Поради нанесената травма и върху меките тъкани, както и бъдещата атрофия на костта, избрахме да поставим временна конструкция за период от 3 месеца, след което тя ще бъде сменена с постоянна циркониева конструкция.
Окончателно завършване на лечението с импланти и CAD/CAM коронки
Окончателно завършване на лечението направихме с поставяне (циментиране) на CAD/CAM коронките, като същевременно извършихме анализ на възможностите за хигиена в домашни условия и проверка на мекотъканния статус.
В заключение, CAD-CAM системата ни позволява да работим с висока прецизност. С нея може в едно посещение да изработим максимално точна и прецизна конструкция, отговаряща на всички биологични и анатомични особености на пациента.