
Възпалението на нерва се нарича пулпит. Може да се появи в един или повече зъби и се причинява от бактерии, които нахлуват в пулпата на зъба
Лечението на кореновите канали, известно още като ендодонтско лечение или ендодонтия, е решаваща, всеобхватна практика в денталната грижа.
Ендодонтията разглежда биологията, физиологията, патологията и лечението на зъбната пулпа, която се намира в най-вътрешната част на всеки зъб.
Денталните лекари наричат този процес кореново лечение. Възпалението на нерва се нарича пулпит. Може да се появи в един или повече зъби и се причинява от бактерии, които нахлуват в пулпата на зъба.
Съществуват две форми на пулпит - обратим и необратим.
Обратимият пулпит се отнася до случаи, когато възпалението е леко и зъбната пулпа остава достатъчно здрава, за да се спаси.
Необратим пулпит възниква, когато възпалението e тежкo и пулпата не може да бъде спасена. Тази инфекция се развива в корена на зъба.
И двата вида пулпит причиняват болка. Въпреки че болката, причинена от обратимия пулпит, може да бъде по-лека и да се проявява само по време на хранене.
Болката, свързана с необратимия пулпит, е по-силна и най-често се появява през нощта.
Тези необратими промени изискват премахването на зъбната пулпа. Понякога процесът на увреждане е толкова напреднал, че пулпата е започнала да некротизира (умира). В тези случаи е възможно за известно време да настъпи пълна липса на каквито и да е болкови симптоми. За съжаление, това е само привидно и ако зъба остане в това състояние, скоро ще започнат отново болките и проблемът само се задълбочава.
Тогава е небходимо е да се потърси специализирана помощ от дентален лекар.
Мъртвата пулпа и бактериите вътре в зъба могат да доведат до образуване на гранулом в периапикалното пространство.
Симптомите, които са свързани с инфекцията в пулпата са:
- зъб, който боли при дъвчене, а в някои случаи е чувствителен и при докосване;
- ирадираща болка в цялата страна без да може да се посочи причинния зъб.
Каквито и да са симптомите, лечението преминава през 3 основни етапа: диагноза, почистване и оформяне на каналната система, а накрая запечатване пространството с инертен материал (в днешно време най-използваният материал е гутаперка в комбинация със силър).
Основната цел на кореновото лечение е да спре постъпването на дразнители към тъканите около зъба.
Тази цел се постига с елиминирането на микроорганизмите и техните токсини от вътрешното пространство на зъба, като по този начин се дава възможност на имунната система да се пребори и да възстанови нанесените поражения.
Самото лечение може да бъде извършено дори в едно посещение, стига условията да го позволяват. За целта зъбът се изолира с латексово платно (кофердам), оформя се достъпа, а корено-каналната система се почиства и иригира (промива) с различни химични агенти.
Нашият съвет като специалисти е да направите всичко възможно да запазите своите естествени зъби, преди да приемете екстракция (изваждане).
Запазването на Вашия зъб винаги трябва да бъде цел номер едно, когато се нуждаете от дентално лечение.