Кариес: какви да причините за появата му? Симптоми за развитие на зъбния кариес, фактори за образуване и превенция на заболяването, лечение и профилактика
Зъбният кариес е едно от най-разпространените орални заболявания. Представлява деминерализация на твърдите зъбни структури (емайл, дентин и цимент на зъба) в резултат от киселините, които се получават при разграждането на въглехидратите от микроорганизмите.
Откриването на кариес в устата на пациента е една от основните задачи на стоматолозите при осъществяването на клинични прегледи. Ако кариесът не се лекува, това може да причини болка, инфекция, а понякога дори и загуба на зъба.
Причини за появата на кариес
Устата ни е пълна с бактерии. Тези бактерии се комбинират с храната и образуват мек, лепкав биофилм, наречен плака. Бактериите в плаката използват захарта от храната и напитките, които консумираме, за да образуват киселини. Тези киселини от своя страна започват да изяждат минералите на емайла, оставайки в устата по-дълго време, плаката образува твърдо отлагане, наречено зъбен камък. Освен че увреждат зъбите, плаката и зъбният камък могат също да раздразнят венците и да се стигне до гингивит.
Развитие на кариеса
Един от първите признаци за кариес е появата на бяло петно, дължащо се на деминерализацията на зъба в този участък.
Ако забележите подобно оцветяване по Вашите зъби, то незабавно се консултирайте с дентален лекар, защото по-ранно диагностицираният проблем е по-лесно обратим.
В случай обаче, че не обърнете внимание на това оцветяване, емайлът ще продължи да губи от минерализацията си и да отслабва, което ще доведе до образуване на кухина (дупка в зъба). Това е трайна повреда, която неминуемо изисква намесата на дентален лекар.
Други симптоми за наличие на кариес са:
- чувствителност на зъбите при прием на сладки, горещи или студени храни и напитки;
- късане на интерденталните конци при почистване на междузъбното пространство;
- кафеникави оцветявания и др.
Основните рискови фактори за образуване на зъбен кариес са:
- незадоволителна орална хигиена;
- чест прием на захари и въглехидрати;
- прием на медикаменти;
- наследственост и др.
Решение след появата на кариес
В случаи, че кариозния процес е напреднал, в емайла и дентина е необходимо да се почисти кариозната лезия и зъба да бъде възстановен с фотополимер (да се направи пломба).
Има няколко стъпки , които може да предприемете с цел предотвратяване образуването на кариес:
- уверете се, че получавате достатъчно флуор;
- спазвайте добра орална хигиена, като миете зъбите си редовно – поне 2 пъти на ден;
- избягвайте храни с високо съдържание на въглехидрати и захари;
- Посещавайте денталния си лекар за контролни профилактични прегледи - на всеки 6 месеца.