Ортодонтското лечение основно включва изправяне или препозициониране на зъбите, за да се подобри техния външен вид и функция.
Ортодонтията е област в денталната медицина, която се специализира в изправянето на криво разположени зъби, коригирането на захапка и възстановяването на нормална функция на дъвкателната система и правилното развитие на лицевите кости.
Тя обхваща диагностиката, лечението и превенцията на зъбно-челюстни деформации.
Ортодонтското лечение също така коригира вредните навици както смучене на палец, дишане през уста, неправилно гълтане и други чрез миофункционална терапия.
Видове ортодонтско лечение
Ортодонтското лечение може да се раздели на няколко вида, в зависимост от целите и методите на лечение. То може да бъде козметично, за да подобри външния вид, но често има за цел и подобряване на оралната функция. Крайната цел на ортодонта включва няколко аспекта:
- укрепване на дългосрочното здраве на венците и зъбите;
- лечение на неправилна захапка;
- намаляване на износването на зъбите;
- изправяне на криви зъби;
- затваряне на широки празнини между зъбите;
- подобряване на речта или способността за дъвчене.
Лечението помага да подобрим външния вид на зъбите да постигнем и по-добри дъвкателни и говорни функции, както и помага за предпазване на зъбите от увреждания.
Кога трябва да започне ортодонтското лечение?
Ортодонтското лечение може да започне в различни възрасти в зависимост от конкретния случай и нуждите на пациента и има пряка връзка с промените в съзъбието. Ето ги основните етапи, които имат значение за ортодонтското лечение:
- Оформяне на временно съзъбие;
- Ранно смесено съзъбие (пробив на първи молари и резци);
- Късно смесено съзъбие (пробив на премолари и кучешки);
- Пробив на мъдреците.
Идеалното време за започване на ортодонтското лечение зависи от индивидуалния случай и нуждите на пациента.
Първото посещение при ортодонт се препоръчва около 4-5-годишна възраст в стабилно временно съзъбие за откриване на потенциални проблеми, свързани със захапката и пробива на постоянни зъби.
Повечето ортодонтски лечения започват в юношеството, когато почти всички постоянни зъби са поникнали и челюстите все още растат. Това е оптималният период за коригиране на различни ортодонтски проблеми.
Ортодонтското лечение е възможно и при възрастни. Лечението при възрастни е по-продължително и изисква повече внимание поради завършеното развитие на челюстите и възможни проблеми като загуба на зъби, рецесии или загуба на кост.
Денталните специалисти на Медстом напомнят, че оралната хигиена е от съществено значение преди да започне каквато и да е ортодонтска работа. Без добри практики за орална профилактика съществува риск от кариес по време на лечението.
Какви ортодонтски апарати се използват в стоматологията?
Ортодонтските апарати, използвани в стоматологията, се разделят на две основни категории: фиксирани и подвижни.
- фиксирани: метални брекети, керамични брекети, лингвални брекети, небни разширители, фиксирани позициониращи устройства;
- подвижни: лингвални пластини, алайнери (прозрачни шини), ретейнери, lip-bumper и трейнъри.
Избор на ортодонт:
Потърсете квалифициран ортодонт в София със специализирано образование извън общата стоматология. Консултирайте се относно неговия опит и възможностите за конкретното лечение.
Разберете какви методи и технологии използва ортодонтът. Уверете се, че разбирате всички разходи, свързани с лечението, и дали се предлагат различни опции за плащане или финансиране. Важно е да се чувствате комфортно с ортодонта и екипа му. Добрата комуникация и яснота по време на консултациите са от съществено значение за вашия комфорт.
Много хора свързват ортодонтията с брекетите и козметичните предимства, които тази специалност предоставя. В ортодонтията има нещо много повече от грижа за привлекателна усмивка.
Ортодонтското лечение е много критично за цялостното орално здраве. Изправените зъбни редици са много по-лесни за поддържане чисти, по-малка е вероятността да се износят преждевременно и има значително по-малък риск от кариес, пародонтално заболяване и други зъбни заболявания или състояния.