Вирусният хепатит е една от водещите причини за смърт в световен мащаб.
Животът ни се завъртя около COVID-19. Голяма част от хората се страхуват и ограничават да се движат свободно, да вечерят в ресторант, да се срещат с близки и познати, да ходят на кино и театър, да посещават профилактични прегледи при лекаря и стоматолога.
1. Новото нормално!?
Пътуваме по-малко. Забавляваме се у дома. Работим с предпазни средства и се придвижваме с тях. Децата ни учат с маски. Дори тези дни се заговори за въвеждане на COVID-19 сертификат за посещение на ресторанти, заведения, кина, театри и фитнес, подобно на тези в Европа. В международния ден за борба с хепатита е добре да си припомним, че той е не по-малко заразен и опасен вирус от COVID-19.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) в света има над 2 милиарда инфектирани с вирусен хепатит В (HBV) и към тях се прибавят ежегодно нови 50 милиона. А над 10% от инфектираните с вируса остават хронични носители. Развива се, като един от най-разпространените вируси в световен мащаб поради голямата му вирулентност и ниска инфектираща доза. Най-голямата опасност от заразяване с хепатит има при здравните специалисти и най-вече при стоматолозите. А наш дълг, като пациенти и хора, е да пазим лекарите, които се грижат за нашето здраве и зъби.
2. Винаги има риск от инфекции!
Например може да СЕ заразим или ДА заразим денталния специалист с COVID-19, хепатит или обикновен сезонен грип по време на стоматологично лечение. И за да има кой да ни лекува и да се грижи за нашето орално здраве и утре, то личната ни хигиена като пациенти и отговорност са водещи и много важни! Не трябва да забравяме, че нашия стоматолог също има семейство, близки и приятели. Лекувайки болния ни зъб, той рискува своето здраве и застрашават най-близки си хора, колеги, пациенти.
3. Как?
Денталният лекар, докато ни лекува, има контакт със слюнката и кръвта ни, а вирусите, микроорганизмите, водещи до опасни заболявания, могат да проникнат в човешкото тяло по различни начини и един от тях е кръв и биологични течности.
4. Начините на заразяване с хепатит са:
- хепатит А, Е - по време на хранене;
- хепатит В, С, D, Е - чрез кръв и биологични течности;
- ХИВ - чрез кръв, биологични течности.
5. Изберете клиники с високо ниво на хигиена.
Денталният кабинет е едно от онези места, където рискът от заразяване с опасни заболявания е много висок. Много често, когато човек се разболее от хепатит, в инфекциозна болница първите въпроси към него са: “Преливана ли ви е кръв?”, “Къде е козметичния ви салон?, “Имате ли татуировки?" и най вече "Къде са лекувани зъбите ви?” Поради тази причина трябва да сме изключително внимателни в избора на стоматологична клиника. Един от ключовите моменти за безопасността на здравето ни е да НЕ посещаваме кабинети, в които НЕ СЕ спазват прости хигиенни правила, като:
- правилно съхранение на инструмента - в специални шкафове за целта;
- задължителната употреба на съвременни дезинфектанти, без които е невъзможно да се почистват правилно инструментите;
- асистент, който да стерилизира всички инструменти в процеса на лечение;
- предпазни маски, ръкавици, облекло и очила на стоматолога и асистентите му;
- също толкова важно е да има чистота и ред в клиниката като цяло.
6. Личната отговорност!
Редно е когато отидем на зъболекар да ни попитат дали сме болни от нещо. Но е прието, че това е отговорност на пациента. Със сигурност всички сме виждали надписи пред стоматологични кабинети, гласящи: “Моля, предупредете лекаря си, ако сте болни от…. Или страдате от….” В това число и хепатит! Напомнящи табели, които ни подсещат, че общото здраве е най-важното. А мерките за сигурност, които ще вземе денталния лекар, ще намалят процента на заразоносителство. За това пазете стоматолога! Съобщавайте в денталната клиника за прекарани от вас инфекциозни заболявания или съмнения за такива! Това ще предпази лекарския екип и техните пациенти от заразяване.