Гранулом е хронично възпаление, засягащо върха на корена на зъба, често без симптоми и е признак на дегенерация на зъбната пулпа.
Зъбният гранулом е локализирана маса от възпалена тъкан, която се образува в отговор на инфекция или дразнене в корена на зъба. Зъбният гранулом е своеобразна защитна реакция на организма, който се опитва да изолира инфекцията и да предотврати разпространението ѝ в други части на тялото. Обикновено се свързва с хроничен възпалителен процес. Ако не бъде лекуван, гранулом може да доведе до различни проблеми със зъбите като: образуване на киста, абсцес или дори загуба на зъба.
Причини за възникване на гранулом
- Зъбен кариес;
Основна причина за образуване на гранулом е дълбок кариес. Когато кариесът не е лекуван навреме, инфекцията прогресира и достига до пулпата на зъба (тъканта, съдържаща нерва и кръвоносните съдове). Това предизвиква възпаление, известно като пулпит, който може да се усложни до некроза (умиране) на зъбната пулпа. В този етап болката често намалява, но тъканта в зъба се изпълва с бактерии, които проникват до върха на корена и причиняват възпаление в околните тъкани, формирайки гранулом. В Медстом диагностираме и лекуваме кариесите на ранен етап, за да предотвратим сериозни възпаления като гранулом. - Травма;
Нараняване на зъба, което засяга пулпата. Дори когато няма видими външни белези, травмата може да предизвика вътрешна инфекция или некроза. Постепенно инфекцията се разпространява към кореновата зона и се формира гранулом. - Пародонтално заболяване;
Инфекция на венците, водеща до отдръпване на венеца и оголване на част от зъбния корен. Това е по-рядка причина, но при напреднали случаи на пародонтални заболявания рискът от грануломи се увеличава. - Чужди тела.
Предмети, които се забиват и нараняват венците, могат да предизвикат локално възпаление и впоследствие гранулом.
Симптоми на зъбния гранулом
- Болка;
Локализирана или излъчваща болка около засегнатия зъб, която може да се усилва при натиск. - Подуване;
Забележимо подуване на венците около засегнатия зъб. Понякога подуването може да обхване и съседни зони, като бузата или дори част от лицето. - Образуване на гной;
Възможно отделяне на гной от областта на венците. Това се забелязва като малка „пъпка“ (фистула) на венците, през която понякога изтича гной. - Лош дъх;
Неприятна миризма поради инфекция. - Подвижност на зъбите.
При по-напреднали случаи грануломът може да засегне зъбната кост, което води до разклащане на зъба. Това е признак за сериозно увреждане на околните тъкани и налага спешно лечение.
Как се диагностицира зъбния гранулом?
В дентална клиника Медстом разполагаме с високотехнологична апаратура, която ни позволява да поставим точна диагноза и да предложим оптимално лечение:
- Клиничен преглед;
Стоматологът проверява за симптоми като подуване, зачервяване на венците, болезненост при натиск върху зъба и наличие на гнойни фистули. - Рентгенова снимка.
На рентгеновата снимка грануломът се вижда като тъмно петно (зона с намалена плътност) около корена на зъба, което показва наличието на възпаление. Рентгеновото изображение също така позволява да се оцени засягането на зъбната кост.
Какви са възможните опции за лечение на гранулом?
В Медстом прилагаме най-модерни методи за лечение, осигурявайки минимално инвазивни и високоефективни процедури:
- Лечение на кореновия канал;
Стоматологът премахва пулпата, почиства и дезинфекцира кореновите канали на зъба, за да премахне инфекцията. След това каналите се запълват и се прави пломба, за да се предотврати повторна инфекция. Специалистите на Медстом разполагат със система ProTaper Universal: специалните никел-титанови пили позволяват щателно обработване на инфектираните канали, включително при релекуване на случаи с неуспешно предишно лечение. - Антибиотици;
В случаи на по-сериозна инфекция или голям гранулом, може да се предпишат антибиотици. - Хирургична интервенция;
В случаи, когато грануломът е голям или инфекцията е хронична, може да се наложи хирургична интервенция. В този случай се премахва върха на корена и се почистват тъканите около него. - Екстракция.
Когато зъбът не може да бъде спасен, денталният специалист извършва екстракция с минимална травма за околните тъкани.
Последици от нелекуван гранулом
- Грануломът може да нарасне до голям размер, който да се развие в киста. Кистите представляват по-големи, запълнени с течност, образувания, които често засягат околната кост;
- Грануломът може да се усложни до абсцес, което е остра гнойна инфекция. Абсцесът причинява силна болка, интензивно подуване на засегнатия зъб и околните тъкани, повишаване на телесната температура.
Профилактика на зъбите
- Добра орална хигиена;
Редовно четкане и почистване с конец за предотвратяване на кариеси и заболявания на венците. - Профилактични прегледи;
Препоръчително е да се посещава зъболекар поне два пъти годишно. Прегледите трябва да бъдат задълбочени. Особено внимание се обръща на налични протези, които понякога прикриват девитализации - често благоприятна среда за „тихи“ грануломи. - Ранно лечение на проблеми със зъбите.
При първите признаци на проблем, като болка, подуване или дискомфорт в устната кухина, трябва незабавно да се потърси стоматолог. Навременното лечение на кариес, пулпит или инфекция значително намалява риска от развитие на гранулом.
Зъбните грануломи могат да доведат до значителен дискомфорт, усложнения и екстракция на зъба, ако не се лекуват правилно. Разпознаването на симптомите и навременното търсене на стоматологична помощ е от съществено значение за поддържане на оралното здраве.
Дентална клиника „Медстом“ предоставя модерна, прецизна и безопасна грижа за вашето орално здраве. Благодарение на професионализма на нашите специалисти и иновативната ни апаратура, всяко посещение при нас е стъпка към дългосрочно здраве и комфорт. Ако забележите симптоми на зъбен гранулом, свържете се с нас за диагностика и лечение – нашият екип ще се погрижи за вашата усмивка.