Вадането на зъб или т.нар. екстракция на зъб е най-често провежданата хирургична стоматологична интервенция в устната кухина
Изваждането на зъб или т.нар. екстракция се отнася за безболезнено премахване с минимална травма на околните тъкани.
Много пациенти, когато чуят думатa дентален хирург, в съзнанието им изплува мисълта за болка и силен дискомфорт.
В дентални клиники Медстом, комфортът на пациента е на първо място, затова до екстракция на зъби се стига само в много наложителни случай, когато няма друг избор.
Хирургичната стоматология не се ограничава само с отстраняване на зъби. Тя включва и отстраняването на тумори и лезии, премахване на гнойни огнища, лечение на вродени дефекти и аномалии, синуслифт, възстановяване на костна тъкан с цел подготовка за импланти и др.
В случай, че зъбът не може да бъде спасен чрез терапия, неговото оперативно отстраняване става наложително.
Модерната дентална хирургия позволява извършването на операции за запазване на зъба. Те се характеризират с премахването на различни новообразования, без да се отстранява самият зъб.
При закъсняло лечение на заболявания на периодонта, е възможно да загубите напълно здрави зъби, тук на помощ идва денталната хирургия.
Последиците от нелекуван кариес и орални кисти са една от основните причини за загуба на един зъб.
Кистата представлява кухина запълнена с течност. Обикновено е локализирана на върха на корена на зъба. Възникването и може да е в резултат на възпалителен процес или неадекватно лечение на зъба, но може да се появи и без видима причина. Чрез метода на апикалната остеотмия, модерната дентална хирургия позволява отстраняването на кистата с част от корена, без да се налага загубата на зъба.
Екстракцията на зъби е често срещана манипулация в денталната практика, която може да стане наложителна при следните причини:
• фрактуриран зъб
Това е често срещана причина за вадене на зъба: всичко, от което се нуждаете, е едно лошо падане, спортна травма или консумация на прекалено твърди и хрупкави храни.
• ретиниран мъдрец
Това е зъб, който е задържан в костта или пробива в неправилна позиция.
• нелекуван кариес
Голяма част от пациентите пренебрегват появата на кариеса, което води до разрушаване на твърдите зъбни тъкани, което в много случаи води до изваждане на зъба.
• при неуспех от лечението на коренови канали
Неправилно извършеното кореново лечение също може да доведе до екстракция на зъб.
• хронично екзацербиращ гранулом
Грануломите са патологично променени тъкани, вследствие на хронично протичаща инфекция. Често се появяват след състояния на усложнение след прекаран и нелекуван пулпит. Може да се наблюдават и при лекуван пулпит, при който не е открит допълнителен коренов канал. Грануломите могат да се открият при некротизирала зъбна пулпа, вследствие на дълбок кариес.
• пародонтално заболяване
• по ортодонтски или протетични показания
При ортодонтско или протетично лечение, често се налага отстраняване на един или повече зъба.
Денталната практика познава два случая за екстракция на зъби:
- Обикновена - извършва се на вече пробил зъб, нуждаещ се от премахване, манипулацията може да бъде извършена от всеки лекар по дентална медицина;
- Хирургична екстракция - извършва се на зъби, които са дълбоко фрактурирани, ретинирани или полу-ретинирани.
След поставяне на анестезията, се прави разрез със скалпел, за да се достигне до зъба. Възможно е зъбът да бъде сепариран (разрязан наполовина). Понякога за да бъде екстрахиран, е необходимо да се отстрани малко количество от костта около зъба.
Най-важното, което трябва да се спазва след екстракция на зъб е поддържането на добра устната хигиена, с цел предотвратяване на инфекции.
Ако скоро сте се подложили на процедура по отстраняване на зъб, следвайте следните указания:
- избягвайте да смучете, плюете или жабурите – особено през първите 4-5 часа след манипулацията (целта е да се образува тромб, необходим за кръвоспирането и заздравяването на раната);
- възможна е появата на подутина или оток, което е следоперативна реакция. Ледът може да намали болката и дискомфорта;
- след преминаването на ефекта от упойката е възможно да имате повишена чувствителност в областта на манипулацията. Препоръчваме ви да приемате Analgin или Aulin, но в никакъв случай не приемайте аспирин;
- не пушете през първите 24 ч;
- не приемайте горещи храни и напитки;
- ден след манипулацията, посетете вашия стоматолог или хирурга, при когото сте извършили екстракцията;
- в случай, че имате поставени конци, трябва да ги свалите на 7-ия или 10-ия ден от процедурата.
Противопоказания за вадене на зъбите:
- захарен диабет в акутна фаза;
- сърдечно-съдови заболявания в акутен стадий;
- след инфаркт на миокарда не по-рано от една година;
- при инфекции в устата;
- остри респираторни заболявания;
- при някои психични заболявания.